Młodzi projektanci i architekci z całej Polski wzięli udział w III edycji międzynarodowego konkursu designu – Roca One Day Design Challenge. Tym razem, z uwagi na pandemię koronawirusa, został on zrealizowany w formule online. Uczestnicy stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania innowacyjnej przestrzeni łazienkowej, a poziom przygotowanych przez nich prac był bardzo wysoki. Jakie projekty okazały się najlepsze?
W dniu 8 października 2021 roku odbyła się III edycja konkursu Roca One Day Design Challenge, organizowanego przez firmę Roca. Przed uczestnikami stanęło, ogłoszone w briefie na początku dnia konkursowego, zadanie polegające na przeprojektowaniu produktu łazienkowego, tak aby jego nowy kształt pozwolił na łatwiejsze pakowanie, układanie oraz transport w możliwie najmniejszej objętości, co uwzględnia cały cykl życia danego wyrobu w kontekście zrównoważonego rozwoju. Ścigając się z czasem, młodzi projektanci musieli przygotować propozycje spełniające te wymagania w zaledwie 6,5 godziny, zanim umieścili swoje prace na stronie internetowej konkursu. Zwycięzcy zostali ogłoszeni za pośrednictwem oficjalnego konta na Instagramie @rocachallenge, zaś uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 22 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Projekty oceniało jury złożone z uznanych profesjonalistów ze świata designu i architektury, w składzie: Dorota Koziara – projektantka, artystka, architektka wnętrz, dyrektorka artystyczna i kuratorka wystaw, Marta Sękulska-Wrońska – Prezeska Oddziału Warszawskiego SARP, członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów, prof. Michał Stefanowski – projektant biura INNO+NPD i kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Agnieszka Wasilewska – Prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Joanna Dec-Galuk – Dyrektorka marketingu Roca Polska.
Projekty konkursowe oceniane były pod kątem dobrego połączenia funkcji z formą produktu, możliwości jego wyprodukowania, oryginalności zastosowanych rozwiązań, a także poprawy komfortu użytkowania. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami jury postanowiło wybrać jako zwycięski projekt: „BATHROOM STARTER KIT”, przyznając nagrodę w wysokości 1000 EURO dla jego autorek: Natalii Hołoś i Anny Czapli – studentek Politechniki Śląskiej. Jury doceniło projekt za, jak podkreśliła jego członkini, Dorota Koziara: „Innowacyjny pomysł połączenia wszystkich elementów łazienki w spójny kompakt, jedno opakowanie, co pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni transportu. Całość świetnie nadająca się do sprzedaży online. Dodatkowym atutem jest samo piękno projektu i zaproponowanie wariantów kolorystycznych”.
Pierwsza nagroda: „BATHROOM STARTER KIT” – Natalia Hołoś i Anna Czapla z Politechniki Śląskiej
Drugą nagrodę, o wartości 700 EURO, przyznano projektowi: „RE:DESIGN DUPLO ONE”, przygotowanemu przez Celinę Glazik i Piotra Krzyżania z „W Punkt-design studio”. Jak uzasadnił, prof. Michał Stefanowski, jest to: „Projekt teoretycznie mało atrakcyjny, właściwie niezauważalny, nie uwodzi formą i stylem. Dotyczy elementu niewidocznego dla użytkowników – zbiornika na wodę w toaletach wiszących. Tradycyjny zbiornik na wodę z tworzywa został w nim zastąpiony elastycznym workiem, który w transporcie jest płaski i nie zajmuje miejsca. Mądry i innowacyjny pomysł”.
Druga nagroda: „RE:DESIGN DUPLO ONE” – Celina Glazik i Piotr Krzyżań z „W Punkt – design studio”
Trzecią nagrodę o wartości 400 EURO zdobył projekt „BOX-BATH”, stworzony przez Karolinę Świstak. Jak podkreśliła członkini jury, Marta Sękulska-Wrońska: „Nagrodę przyznano za pomysł redukcji kubatury największego elementy wyposażenia łazienki, jakim jest wanna, w celu zwiększenia efektywności transportu, z jednakową atencją traktując walory estetyczne produktu, pozwalając na uzyskanie poetyckich aranżacji wnętrza z jego użyciem”.
Trzecia nagroda: „BOX-BATH” – Karolina Świstak
Poza nagrodami głównymi, jury przyznało również 7 wyróżnień – otrzymali je: Gabriela Kawińska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (za projekt modułowej wanny wolnostojącej Lily), Aleksandra Chmiel i Martyna Zawieja z „Martyna Zawieja Studio” (za projekt umywalki łazienkowej Omnis), Agata Drożdż i Kalina Szyszka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (za projekt umywalki łazienkowej La Volée), Marta Bukowska i Agata Wierzbowska z Politechniki Gdańskiej (za projekt baterii bezdotykowej aslant), Anna Gardziejewska i Marcin Winnicki (za projekt baterii Industria), Zuzanna Telka i Jan Wilczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (za projekt umywalki Misa) oraz Mateusz Dzieciuch (za projekt baterii prysznicowej DUVA).
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wirtualnej wystawie dostępnej na stronie internetowej Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Organizowany przez Roca, wiodącą firmę zajmującą się produkcją, projektowaniem i dystrybucją produktów do łazienek, konkurs Roca One Day Design Challenge zachęca studentów oraz profesjonalnych projektantów i architektów poniżej 30. roku życia do zaprojektowania w ciągu jednego dnia nowych rozwiązań dla łazienek, które mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonej i świadomej przyszłości. Konkurs jest zgodny z Celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, kluczowymi dla każdego projektu realizowanego w dzisiejszych czasach.
Roca One Day Design Challenge odzwierciedla zaangażowanie firmy Roca we wspieranie talentów, innowacyjność i zrównoważony rozwój, mające na celu promowanie roli wzornictwa w wysiłkach zmierzających do stawienia czoła wyzwaniom naszego świata, takim jak kryzys klimatyczny i nowe realia społeczne. W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią, III edycja Roca One Day Design Challenge odbyła się online, co umożliwiło realizację celów konkurus, jakimi są: zwrócenie uwagi na młode talenty oraz umożliwienie im rozwoju zawodowego pod okiem renomowanych ekspertów – członków jury konkursowego.
Konkurs Roca One Day Design Challenge narodził się w Hiszpanii w 2012 roku i od tego czasu szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Pandemia koronawirusa dotknęła edycję wydarzenia zaplanowaną na 2020 rok, w związku z czym większość krajowych konkursów musiała został odwołana (wyjątek stanowi Portugalia, gdzie odbył się on z uwagi na wcześniejszy termin). W 2021 roku wydarzenie zrealizowane zostało już jednak w 10 krajach: Portugalii, Polsce, Rosji, Argentynie, Bułgarii, Malezji, Chinach, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hiszpanii. W krajach, gdzie nie było możliwości zorganizowania wydarzenia na żywo, konkurs odbył się w formule online.
Więcej informacji o tegorocznych edycjach i zwycięzcach można znaleźć na stronie internetowej: www.onedaydesignchallenge.net
Polska edycja Roca One Day Design Challenge 2021 realizowana była pod patronatem instytutcjonalnym: Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej, odział Warszawa.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały redakcje: „Architektura&Biznes”, Architektura.info, Architekturadzisiaj.pl, „ARCHITEKTURA-murator”, „Budujemy Dom”, „Czas na Wnętrze”, „Cztery Kąty”, Decoartel.pl, „Decoration&Design”, „Design/Biznes”, Designalive.pl, „Dobre Wnetrze”, Dobrzemieszkaj.pl, Domosfera.pl, Hometime.pl, InfoArchitekta.pl, „Living Room”, Propertydesign.pl, „Świat Rezydencji Wnętrz&Ogrodów”, Urzadzamy.pl, „Weranda”.
***
O firmie Roca:
Grupa Roca jest firmą zajmującą się projektowaniem, produkcją i sprzedażą produktów łazienkowych wyposażenia wnętrz łazienkowych. Założona w 1917 roku łączy tradycję i wiedzę z pasją do innowacji i szacunkiem dla środowiska, w celu zaspokojenia potrzeb ludzi i przyczynienia się do poprawy dobrobytu społeczeństwa.
Kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju we wszystkich procesach produkcyjnych i pragnąc przyczynić się do zachowania dobrej kondycji planety dla przyszłych pokoleń, Grupa Roca wdrożyła tę filozofię w 170 krajach, w których prowadzi działalność (w 85 fabrykach) oraz przekazuje ją codziennie swoim ponad 24 000 pracowników.
Ta rodzinna grupa jest liderem rynku w Europie, Ameryce Łacińskiej, Indiach i Rosji. Jest również silnie obecna Chinach i pozostałych krajach Azji, na Bliskim Wschodzie, w Australii i Afryce, dzięki temu jest światowym liderem w swojej branży.
Link do strony artykułu: https://wm5.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/roca-one-day-design-challenge-2021-zakonczony-znamy-zwyciezcow-iii-edycji-konkursu